HP 15-da0099tu Laptop comes with price of Rs. 21499. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Celeron N4000 with Intel UHD 600 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, it also comes with 1 TB Hard Drive Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 21499.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron N4000 |
| Graphics Card | Intel UHD 600 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 21499/- |
| Amazon | 95 | Rs. 23839/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). It has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 376 x 246 x 22.5 mm (height x width x thickness) and weighs 1.77 kg.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal HD SVA BrightView micro-edge WLED-backlit Display.
The processor in this model is Intel Celeron N4000 which is clocked at . Along with this, HP 15-da0099tu Laptop comes with Intel UHD 600 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers HP 15-da0099tu Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel UHD 600 GPU.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of HP 15-da0099tu Laptop are 376 x 246 x 22.5 mm.
Q. What is display density of HP 15-da0099tu Laptop?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which processor powers HP 15-da0099tu Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Celeron N4000 processor.
Q. What is display size of HP 15-da0099tu Laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. How much RAM HP 15-da0099tu Laptop has?
A. HP 15-da0099tu Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.77 kg.
| Name | HP 15-da0099tu Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Celeron N4000,Dual Core,Intel UHD 600 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |