HP 15-bs662tu Notebook comes with price of Rs. 29497. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen Intel Core i3-7020U with Intel HD 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size which are best available in this price range. Along with this, it also has 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Flipkart for Rs. 29497.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-7020U |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 29497/- |
| Amazon | 95 | Rs. 36990/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is 10 Home Basic (64-bit). This laptop has 4 cell battery. It weighs 1.86 kg and measures 380 x 253.8 x 23.8 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has Diagonal FHD SVA WLED-Backlit Display.
The processor in this model is 7th Gen Intel Core i3-7020U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 15-bs662tu Notebook has Intel HD 620 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 15.6 in.
Q. How much RAM HP 15-bs662tu Notebook has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with 10 Home Basic (64-bit).
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 380 x 253.8 x 23.8 mm.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. HP 15-bs662tu Notebook comes with 1 TB HDD.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is warranty period of HP 15-bs662tu Notebook?
A. HP 15-bs662tu Notebook comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers HP 15-bs662tu Notebook?
A. The processor in this model is Intel Core i3-7020U 7th Gen.
Q. Does HP 15-bs662tu Notebook has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
| Name | HP 15-bs662tu Notebook |
| General | OS: Windows,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3-7020U,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |