HP 15-bs658tu Laptop comes with price of Rs. 29999. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen Intel Core i3 (7th Gen) with Intel Integrated HD620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 29999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (7th Gen) |
| Graphics Card | Intel Integrated HD620 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 29999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 30965/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is DOS (64-bit). It has 4 cell battery. This model weighs 1.86 kg and measures 380 x 253.8 x 23.8 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with Full HD LED Backlit Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal HD Plus SVA BrightView WLED-Backlit Display.
This Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3 (7th Gen) processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 15-bs658tu Laptop has Intel Integrated HD620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Gigabit LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of HP 15-bs658tu Laptop?
A. HP 15-bs658tu Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has DOS (64-bit).
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel Integrated HD620 GPU.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of HP 15-bs658tu Laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.86 kg.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. HP 15-bs658tu Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP 15-bs658tu Laptop are 380 x 253.8 x 23.8 mm.
Q. Which processor powers HP 15-bs658tu Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 (7th Gen) 7th Gen.
| Name | HP 15-bs658tu Laptop |
| General | OS: DOS,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3 (7th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel Integrated HD620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |