HP 15-bs020nr Laptop comes with price of Rs. 68807. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 6th Gen Intel Core i3-6006U processor with Intel HD 520 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 68807.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-6006U |
| Graphics Card | Intel HD 520 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 68807/- |
The Operating System installed in this model is Windows 10 Home Basic (64-bit). It comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 380 x 253.8 x 23.8 mm (height x width x thickness) and weighs 2.1 kg.
HP 15-bs020nr Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has HD LED Display.
The processor in this model is 6th Gen Intel Core i3-6006U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 15-bs020nr Laptop comes with Intel HD 520 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display size of HP 15-bs020nr Laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display density of HP 15-bs020nr Laptop?
A. This model comes with ~ 100 PPI.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. Which GPU powers HP 15-bs020nr Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel HD 520 GPU.
Q. What are dimensions of HP 15-bs020nr Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 380 x 253.8 x 23.8 mm.
Q. Does HP 15-bs020nr Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which processor powers HP 15-bs020nr Laptop?
A. HP 15-bs020nr Laptop is powered by Intel Core i3-6006U 6th Gen processor.
Q. Which operating system HP 15-bs020nr Laptop comes with?
A. HP 15-bs020nr Laptop comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
| Name | HP 15-bs020nr Laptop |
| General | OS: Windows 10 |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 520 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |