HP 15-bg008au Laptop comes with price of Rs. 20990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is AMD APU Quad Core E2 Quad-Core E2-7110. this model has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, it also packs some more great features like 500 GB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 20990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD APU Quad Core E2 Quad-Core E2-7110 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 20990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 21500/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). It has 4 cell battery. This laptop weighs 2.19 kg and measures 384.3 x 254.6 x 24.3 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with HD SVA BrightView WLED-backlit. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is AMD APU Quad Core E2 Quad-Core E2-7110 which is clocked at and has 2 MB Cache Memory.



500 GB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop which can be upgraded to 8 GB.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN Ethernet, 802.11b/g/n (1x1) Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP 15-bg008au Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display size of HP 15-bg008au Laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers HP 15-bg008au Laptop?
A. HP 15-bg008au Laptop is powered by AMD APU Quad Core E2 Quad-Core E2-7110 processor.
Q. What is warranty period of HP 15-bg008au Laptop?
A. HP 15-bg008au Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display HP 15-bg008au Laptop has?
A. It comes with HD SVA BrightView WLED-backlit display.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.19 kg.
Q. What is display resolution of HP 15-bg008au Laptop?
A. HP 15-bg008au Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP 15-bg008au Laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Does HP 15-bg008au Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | HP 15-bg008au Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD APU Quad Core E2,Quad Core,2 MB Cache |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |