HP 15-BA036AU Laptop comes with price of Rs. 24340. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The Laptop is powered by AMD processor with AMD Radeon R4 Graphics Card. HP 15-BA036AU Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. Along with this, this model also packs some more great features like 1 TB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD |
| Graphics Card | AMD Radeon R4 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this model is Everyday Use. This laptop has DOS (64-bit) installed. It has 4 cell battery. This model weighs 2.19 kg and measures 384 x 254 x 24.3 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has HD SVA BrightView WLED-backlit Display.
The processor in this model is AMD which is clocked at . Along with this, It has AMD Radeon R4 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in HP 15-BA036AU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers HP 15-BA036AU Laptop?
A. It is powered by AMD Radeon R4 GPU.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers HP 15-BA036AU Laptop?
A. It is powered by AMD processor.
Q. What kind of display HP 15-BA036AU Laptop has?
A. HP 15-BA036AU Laptop comes with LED display.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 384 x 254 x 24.3 mm.
Q. How much RAM HP 15-BA036AU Laptop has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system HP 15-BA036AU Laptop comes with?
A. This laptop has DOS (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | HP 15-BA036AU Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | AMD,Quad Core,AMD Radeon R4 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |