HP 15-ac122TU Notebook comes with price of Rs. 26456. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. HP 15-ac122TU Notebook is powered by 5th Gen Intel core i3 (5th Gen) 5005U processor with Intel HD Graphics 5500 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size, 1 TB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 26456.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel core i3 (5th Gen) 5005U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 5500 |
HP 15-ac122TU Notebook is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 26456/- |
| Amazon | 95 | Rs. 26990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It has Free DOS (64-bit) installed. This model comes with 4 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 384.3 x 254.6 x 24.3 mm (height x width x thickness) and weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
HP 15-ac122TU Notebook comes with HD BrightView WLED-backlit. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in HP 15-ac122TU Notebook is 5th Gen Intel core i3 (5th Gen) 5005U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 15-ac122TU Notebook comes with Intel HD Graphics 5500 GPU and 128 MB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in HP 15-ac122TU Notebook with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN Ethernet, 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with HD BrightView WLED-backlit display.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 100 PPI.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of HP 15-ac122TU Notebook?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of HP 15-ac122TU Notebook?
A. HP 15-ac122TU Notebook comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Free DOS (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel HD Graphics 5500 GPU.
Q. Does HP 15-ac122TU Notebook comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 384.3 x 254.6 x 24.3 mm.
| Name | HP 15-ac122TU Notebook |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel core i3 (5th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,128 MB, Intel HD Graphics 5500 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | DTS Studio Sound with 2 speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |