HP 14s-cf3047TU Laptop comes with price of Rs. 33490. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 14s-cf3047TU Laptop is 10th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 33490.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 33490/- |
| Amazon | 95 | Rs. 40348/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It comes with 3 cell 11081.08108108108 mAH battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 324 x 225.9 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.47 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with WLED . The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Full HD WLED Backlit BrightView Micro-edge Display (220 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut).
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, HP 14s-cf3047TU Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.





This model comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Gigabit LAN Ethernet, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac (1x1) Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 324 x 225.9 x 19.9 mm.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. Does HP 14s-cf3047TU Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers HP 14s-cf3047TU Laptop?
A. HP 14s-cf3047TU Laptop is powered by Intel Core i3 10th Gen processor.
Q. Which operating system HP 14s-cf3047TU Laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of HP 14s-cf3047TU Laptop?
A. HP 14s-cf3047TU Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.47 kg.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What kind of display this laptop has?
A. HP 14s-cf3047TU Laptop comes with WLED display.
Q. What is the battery size of this model?
A. HP 14s-cf3047TU Laptop comes with 41 Wh.
| Name | HP 14s-cf3047TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |