HP 14-r113TU Notebook comes with price of Rs. 21990. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. HP 14-r113TU Notebook is powered by Intel Celeron Dual Core N2840 processor with Intel HD Graphics Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this laptop are 500 GB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 21990.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Celeron Dual Core N2840 |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
HP 14-r113TU Notebook is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 21990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 22485/- |
This laptop is meant for Everyday Use. This model has Windows 8.1 (64-bit) installed. This laptop comes with 4 cell battery. The laptop weighs 1.96 kg and measures 344.93 x 244.09 x 25.4 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with HD LED Backlit BrightView Widescreen Display. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
HP 14-r113TU Notebook is powered by Intel Celeron Dual Core N2840 processor which is clocked at and has 1 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel HD Graphics GPU.
There is 500 GB HDD Space available in HP 14-r113TU Notebook with speed of 5400 RPM. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 BaseT Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 112 PPI.
Q. Which processor powers HP 14-r113TU Notebook?
A. It is powered by Intel Celeron Dual Core N2840 processor.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP 14-r113TU Notebook comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR3 2 GB RAM.
Q. Which operating system HP 14-r113TU Notebook comes with?
A. It comes with Windows 8.1 (64-bit).
Q. What is the weight of HP 14-r113TU Notebook?
A. This model weighs 1.96 kg.
Q. What is display size of HP 14-r113TU Notebook?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. What is display type of this model?
A. HP 14-r113TU Notebook comes with HD LED Backlit BrightView Widescreen Display display.
| Name | HP 14-r113TU Notebook |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron Dual Core,Dual Core,1 MB Cache,Intel HD Graphics |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |