Hotline Tiger comes with price of Rs. 530. . Hotline Tiger has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. Hotline Tiger runs on Symbian Series 30 3.11. This mobile has only 1 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 530.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.77 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 2500 mAh |
| Camera | 1 MP |
Hotline Tiger is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.530. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 530/- |
This phone has Symbian Series 30 3.11. It has 2500 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim. This Phone weighs 200 g.
This phone comes with display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.77 in. It has display density of ~ 116 PPI (Pixels per inch).
There is 1 MP Rear Camera in Hotline Tiger.




There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model has 2500 mAh.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is price of Hotline Tiger?
A. Currently, Hotline Tiger has best price of Rs.530.
Q. What is display resolution of Hotline Tiger?
A. Hotline Tiger comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Hotline Tiger has Symbian Series 30 3.11.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It has aspect ratio of 3:2.
Q. What is display size of this mobile?
A. This model has display size of 1.77 in.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 200 g.
| Name | Hotline Tiger |
| General | Dual Sim,Voice Call,Symbian v30,2500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 1.77 inches,128 x 160 pixels |
| Camera | 1 MP Camera |
| Technical | 1.2 Hz Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Extra | Music Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |