Hotline Classic Flip comes with price of Rs. 999. . This mobile has 64 MB RAM with 32 MB Internal Memory. Hotline Classic Flip runs on Symbian Series 40 4.11. This phone has only 1 MP Rear Camera with flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 999.
| Feature | Value |
| RAM | 64 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 2500 mAh |
| Camera | 1 MP |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 999/- |
This model comes with Symbian Series 40 4.11. This phone comes with 2500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The phone weighs 200 g.
Hotline Classic Flip comes with display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 240 PPI (Pixels per inch).
There is 1 MP Rear Camera in Hotline Classic Flip with Flash.




There is 64 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is display size of this mobile?
A. Hotline Classic Flip has display size of 2.4 in.
Q. What is the weight of Hotline Classic Flip?
A. This model weighs 200 g.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone has 2500 mAh Li-ion Battery.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Symbian Series 40 4.11.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
Q. Does Hotline Classic Flip has fingerprint sensor?
A. No, This model doesn't have fingerprint sensor.
Q. Does this model has fast charging?
A. No, This model doesn't have fast charging.
Q. What is aspect ratio of Hotline Classic Flip?
A. Hotline Classic Flip comes with aspect ratio of 3:2.
| Name | Hotline Classic Flip |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Symbian v40,2500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 2.4 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 1 MP Camera,Flash,Video Recording |
| Technical | Unisoc Chipset,1.2 MHz, Quad Core Processor,64 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,Bluetooth |
| Extra | Music Player,FM Radio |