Honor will launch its Honor Power 3 on January 05, 2027 (Expected). The Expected cost of this model is Rs. 44990. Honor Power 3 is powered by Mediatek 8600 processor and this phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 17. This phone has 50 MP + 5 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 6.79 inches Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.79 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 12000 mAh |
| Camera | 50 MP + 5 MP Dual |
Honor will launch its Honor Power 3 on January 05, 2027 (Expected). This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.44990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This mobile features Android 17. This model comes with 12000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano SIM).
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1200 x 2640 pixels. The phone has a screen size of 6.79 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 427 PPI (Pixels per inch). This Honor phone also has HDR Vivid, 3840Hz PWM.
There is 50 MP + 5 MP Dual Rear Camera in Honor Power 3 with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash.
There is Octa Core Mediatek 8600 processor running in Honor Power 3. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Honor Power 3 comes with Android 17.
Q. When is Honor Power 3 going to be launched?
A. The Honor Power 3 is going to be launched on January 05, 2027 (Expected).
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This model comes with 80W.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this phone?
A. It comes with USB-C.
Q. Which processor powers Honor Power 3?
A. It is powered by Mediatek 8600 processor.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Honor Power 3 comes with display resolution of 1200 x 2640 pixels.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model comes with 12000 mAh.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. It has screen to body ratio of ~ 90.6%.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
| Name | Honor Power 3 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v17,Fast Charging,12000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.79 inches,1200 x 2640 pixels,120 Hz,Aluminosilicate glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 5 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8600 Chipset,Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |