Honor Notebook X14 Plus 2026 Laptop is new upcoming laptop from Honor. Expected price of this model is Rs. 89999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 with Intel Graphics Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is ~ 243 PPI Display PPI which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
Honor Notebook X14 Plus 2026 Laptop will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.89999. Keep checking us for the latest price updates of this laptop.
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 (64-bit). It comes with 21621.621622 mAH battery and 65W Power Adapter. This model weighs 1.29 kg. This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LCD. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch).
The processor in Honor Notebook X14 Plus 2026 Laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 Along with this, It has Intel Graphics GPU.
This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Honor Notebook X14 Plus 2026 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display size of Honor Notebook X14 Plus 2026 Laptop?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. How much RAM Honor Notebook X14 Plus 2026 Laptop has?
A. It comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. Which processor powers Honor Notebook X14 Plus 2026 Laptop?
A. It is powered by Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 3 processor.
Q. What is the battery size of Honor Notebook X14 Plus 2026 Laptop?
A. This laptop has 80 Wh.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LCD display.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of Honor Notebook X14 Plus 2026 Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does Honor Notebook X14 Plus 2026 Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
| Name | Honor Notebook X14 Plus 2026 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,80 Wh mWh |