On June 25, 2024, HMD launched HMD 110. This model comes at a price of Rs. 1249. and it has 4 MB RAM with 4 MB Internal Memory. This phone has only Rear Camera with Dual LED flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 1249.
| Feature | Value |
| RAM | 4 MB |
|---|---|
| Display | 2 in |
| Internal Memory | 4 MB |
| Battery | 1000 mAh |
On June 25, 2024, HMD launched HMD 110. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.1249. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1249/- |
It comes with 1000 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Mini+Mini SIM). This model weighs 78 g and measures 49.5 x 115.5 x 14 mm (height x width x thickness).
It comes with Color LCD Screen (65K Colors) and display resolution of 120 x 160 pixels. The phone has a screen size of 2 in. It has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
It has Rear Camera with Dual LED Flash.




If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 4 MB RAM. The phone comes with 4 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of HMD 110?
A. It comes with display size of 2 in.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. HMD 110 comes with screen to body ratio of ~ 21.7%.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This mobile has aspect ratio of 4:3.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model has 1000 mAh Li-ion Battery.
Q. When was HMD 110 launched?
A. On June 25, 2024, HMD 110 was launched.
Q. What is price of HMD 110?
A. Currently, This model has best price of Rs.1249.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This model comes with microUSB.
Q. What is display resolution of this model?
A. HMD 110 comes with display resolution of 120 x 160 pixels.
Q. What are dimensions of HMD 110?
A. The dimensions of this mobile are 49.5 x 115.5 x 14 mm.
| Name | HMD 110 |
| General | Dual Sim,Voice Call,RTOS,1000 mAh Battery |
| Display | 2 inches,120 x 160 pixels |
| Camera | Flash |
| Technical | 4 MB RAM,4 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Extra | Music Player,FM Radio with Recording,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |