Hitech Xplay 201i comes with price of Rs. 999. This model has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 999.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 999/- |
This model has 1000 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
Hitech Xplay 201i comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Hitech Xplay 201i.
Q. What is aspect ratio of Hitech Xplay 201i?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 2.4 in.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This model comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. Does Hitech Xplay 201i has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model comes with 1000 mAh Li-ion Battery.
| Name | Hitech Xplay 201i |
| General | Dual Sim,1000 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player |