Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop comes with price of Rs. 199990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 with NVIDIA GeForce RTX 5070 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 199990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 199990/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 (64-bit). The dimensions of the laptop are 357 x 254 x 29.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.5 kg. This model comes with 2 years warranty.
It comes with LCD. The laptop has a screen size of 16 in. Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop comes with resolution of 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 5070 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.
It comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display density of Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop?
A. Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop comes with ~ 189 PPI.
Q. What is display type of this model?
A. This model comes with LCD display.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop comes with Windows 11 (64-bit).
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.5 kg.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 2 years warranty.
Q. Does Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
| Name | Gigabyte Aorus Elite 16 BWHC3INC64SH Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,2 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 9,24 Cores (8P + 16E), 24 Threads,36 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,4x 2W speakers,Inbuilt Microphone |