GFive Shark 3 comes with price of Rs. 580. and this mobile has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. GFive Shark 3 runs on Symbian Series 30 3.11. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 320 x 480 px Display Resolution which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 580.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 2500 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 580/- |
This mobile has Symbian Series 30 3.11. It comes with 2500 mAh Removable . This mobile has Dual Sim with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
This phone comes with display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 321 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 0.3 MP Rear Camera.



If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This mobile has aspect ratio of 3:2.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. No, This model doesn't have fingerprint sensor.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This mobile comes with Symbian Series 30 3.11.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone comes with 2500 mAh.
Q. Does GFive Shark 3 has fast charging?
A. No, This mobile doesn't have fast charging.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
Q. What is display size of this mobile?
A. This phone has display size of 1.8 in.
| Name | GFive Shark 3 |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Symbian v30,2500 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Unisoc Chipset,Quad Core Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio |