The Forme N9 Neo from Forme was launched on February 9, 2021 . This mobile comes at a price of Rs. 799.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 799.
| Feature | Value |
| Display | 1.8 in |
|---|---|
| Battery | 1000 mAh |
The Forme N9 Neo from Forme was launched on February 9, 2021 . This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 799/- |
It has 1000 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim.
This model comes with Color TFT Screen with resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch). This Forme phone also has ches.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 5:4.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile has 1000 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. When was Forme N9 Neo launched?
A. On February 9, 2021 , Forme N9 Neo was launched.
Q. What is display size of Forme N9 Neo?
A. Forme N9 Neo has display size of 1.8 in.
| Name | Forme N9 Neo |
| General | Dual Sim,Voice Call,1000 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,128 x 160 pixels |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |