Forme Discovery P9 Plus comes with price of Rs. 1999. This phone runs on Android 4.1.2. This model has 2 MP Rear Camera without flash along with 0.3 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 3.5 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 1999.
| Feature | Value |
| Display | 3.5 in |
|---|---|
| Internal Memory | 256 MB |
| Battery | 1350 mAh |
| Camera | 2 MP |
This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1999/- |
This mobile comes with Android 4.1.2. It comes with 1350 mAh Removable . This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. It measures 60.6 x 117.3 x 13 mm (height x width x thickness).
Forme Discovery P9 Plus comes with Color TFT Screen and display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 3.5 in It has display density of ~ 165 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 2 MP Rear Camera. There is 0.3 MP Front Camera but without Flash.




The phone comes with 256 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this model are 60.6 x 117.3 x 13 mm.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model has 1350 mAh.
Q. What is usb type of this model?
A. Forme Discovery P9 Plus comes with microUSB.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Forme Discovery P9 Plus has Android 4.1.2.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Forme Discovery P9 Plus has aspect ratio of 3:2.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Forme Discovery P9 Plus comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display size of this mobile?
A. This mobile comes with display size of 3.5 in.
| Name | Forme Discovery P9 Plus |
| General | Dual Sim,Android v4.1.2 (Jelly Bean),1350 mAh Battery |
| Display | Touch,3.5 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 2 MP Camera,0.3 MP Front Camera |
| Technical | 256 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,WiFi |
| Extra | 3.5mm Headphone Jack |