Dell XPS 13 9350 Laptop comes with price of Rs. 110210. This 13.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 6th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated HD520 Graphics Card. Dell XPS 13 9350 Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 110210.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD520 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 110210/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This laptop has 4 cell battery. This model weighs 1.29 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with Full HD LED Backlit Infinity Display. The laptop has a screen size of 13.3 in. The resolution of Dell XPS 13 9350 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 6th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Dell XPS 13 9350 Laptop has Intel Integrated HD520 GPU.



It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR3 RAM in Dell XPS 13 9350 Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 166 PPI.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel Integrated HD520 GPU.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Dell XPS 13 9350 Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR3 8 GB RAM.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with Full HD LED Backlit Infinity Display display.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 13.3 in.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
| Name | Dell XPS 13 9350 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | Intel Core i5,3 MB Cache,Intel Integrated HD520 |
| Memory | 8 GB DDR3 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | 2 x 1 W Stereo Speakers,4 Cell Battery |