Dell Vostro 5481 Laptop comes with price of Rs. 51990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel processor with GeForce MX130 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB RAM in this laptop.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | GeForce MX130 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this model is Everyday Use. This model comes with Windows 10 (64-bit) installed. It comes with 1 year warranty.
Dell Vostro 5481 Laptop comes with FHD. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 8th Gen Intel which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Dell Vostro 5481 Laptop comes with GeForce MX130 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in this model. There is 4 GB RAM in Dell Vostro 5481 Laptop.
The connectivity options for this laptop are 1 Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with 4 GB RAM.
Q. What is display resolution of this model?
A. Dell Vostro 5481 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display type of this laptop?
A. Dell Vostro 5481 Laptop comes with FHD display.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers this model?
A. Dell Vostro 5481 Laptop is powered by GeForce MX130 GPU.
Q. What is warranty period of Dell Vostro 5481 Laptop?
A. Dell Vostro 5481 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is hard disk capacity of Dell Vostro 5481 Laptop?
A. Dell Vostro 5481 Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
| Name | Dell Vostro 5481 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,2 GB, GeForce MX130 |
| Memory | 4 GB,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |