Dell Vostro 3400 Laptop comes with price of Rs. 41327. The screen size of this Dell laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, it also comes with ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 41327.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 41327/- |
This laptop is meant for Everyday Use,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 (64-bit). This model comes with 3 cell battery. The laptop weighs 1.58 kg and measures 329 x 240 x 20 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This Dell laptop also has Full HD WVA AG Narrow Border.
This Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.





Dell Vostro 3400 Laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. Dell Vostro 3400 Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of Dell Vostro 3400 Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.58 kg.
Q. Which GPU powers this model?
A. Dell Vostro 3400 Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is display density of this laptop?
A. Dell Vostro 3400 Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Which processor powers Dell Vostro 3400 Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system Dell Vostro 3400 Laptop comes with?
A. Dell Vostro 3400 Laptop has Windows 10 (64-bit).
Q. What is display size of Dell Vostro 3400 Laptop?
A. Dell Vostro 3400 Laptop comes with display size of 14 in.
| Name | Dell Vostro 3400 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use, Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |