Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop comes with price of Rs. 52990. The screen size of this Acer laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop is 12th Gen Intel Core i5 with NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 4 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 52990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 52990/- |
It is meant for Gaming. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 3 cell 13513.513514 mAH battery and 3-pin 135 W AC Adapter. The laptop weighs 2.1 kg and measures 362.3 x 237.4 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED-backlit TFT LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor Along with this, Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel Wireless 6E AX211 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop has 50 Wh.
Q. Which processor powers Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5 12th Gen.
Q. Does Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU.
Q. What kind of display Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop has?
A. It comes with LED-backlit TFT LCD display.
Q. What is display resolution of this model?
A. Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | Acer Aspire 7 A715-76G UN.QMYSI.002 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh 3 Cell Battery |