Dell Inspiron 5578 Notebook comes with price of Rs. 73495. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Dell Inspiron 5578 Notebook is powered by 7th Gen Intel Core i7 7th Gen 7500U processor with Intel Integrated 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 73495.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen 7500U |
| Graphics Card | Intel Integrated 620 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 73495/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 73999/- |
The utility of this model is Everyday Use. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This model comes with 3 cell 12162.162162162162 mAH battery and 45WHr. The laptop weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with Full HD. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Dell Inspiron 5578 Notebook is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 7th Gen Intel Core i7 7th Gen 7500U which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Dell Inspiron 5578 Notebook has Intel Integrated 620 GPU.



1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 16 GB DDR4 RAM in Dell Inspiron 5578 Notebook. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, Yes Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Dell Inspiron 5578 Notebook comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
Q. Which GPU powers Dell Inspiron 5578 Notebook?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated 620 GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the battery size of this model?
A. Dell Inspiron 5578 Notebook has 45 Wh.
Q. Which processor powers Dell Inspiron 5578 Notebook?
A. It is powered by Intel Core i7 7th Gen 7500U 7th Gen processor.
Q. What is hard disk capacity of Dell Inspiron 5578 Notebook?
A. It comes with 1 TB HDD.
| Name | Dell Inspiron 5578 Notebook |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated 620 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,Waves MaxxAudio,Inbuilt Microphone,45 Wh mWh 3 Cell Battery |