Dell Inspiron 5568 Z564505SIN9 Laptop comes with price of Rs. 33490. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Dell Inspiron 5568 Z564505SIN9 Laptop is 6th Gen Intel with Intel HD Graphics 520 Graphics Card. Dell Inspiron 5568 Z564505SIN9 Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has 15.6 in Display Size.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Professional (64-bit). This model comes with 3 cell battery and 65 W AC Adapter. The laptop weighs 2.3 kg and measures 381.9 x 253.1 x 20.2 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. Dell Inspiron 5568 Z564505SIN9 Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This Dell laptop also has HD LED Backlit Display.
The processor in this model is 6th Gen Intel which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD Graphics 520 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM Dell Inspiron 5568 Z564505SIN9 Laptop has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.3 kg.
Q. Which processor powers Dell Inspiron 5568 Z564505SIN9 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel 6th Gen.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel HD Graphics 520 GPU.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What are dimensions of Dell Inspiron 5568 Z564505SIN9 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 381.9 x 253.1 x 20.2 mm.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Dell Inspiron 5568 Z564505SIN9 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. Dell Inspiron 5568 Z564505SIN9 Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with LED display.
| Name | Dell Inspiron 5568 Z564505SIN9 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel HD Graphics 520 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Two Tuned Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |