Dell Inspiron 5440 Laptop comes with price of Rs. 70990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Dell Inspiron 5440 Laptop is powered by Intel Core 5 processor with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 70990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 70990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Business,Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell 14594.594595 mAH battery and 65 Watt AC Adapter. It comes with 1 year warranty.
Dell Inspiron 5440 Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Dell laptop also has 250 nits (typical), WVA, ComfortView Plus.
The processor in Dell Inspiron 5440 Laptop is Intel Core 5 Along with this, It comes with Intel Graphics GPU.



Dell Inspiron 5440 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6E AX211 Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Dell Inspiron 5440 Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system Dell Inspiron 5440 Laptop comes with?
A. Dell Inspiron 5440 Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does Dell Inspiron 5440 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Dell Inspiron 5440 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Dell Inspiron 5440 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core 5 processor.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with LED display.
Q. How much RAM this model has?
A. Dell Inspiron 5440 Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is the battery size of Dell Inspiron 5440 Laptop?
A. It comes with 54 Wh.
| Name | Dell Inspiron 5440 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core 5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo speaker,Inbuilt Microphone,54 Wh mWh 4 Cell Battery |