Dell Inspiron 5000 5558 Notebook comes with price of Rs. 28900. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Ubuntu Operating System installed. Dell Inspiron 5000 5558 Notebook is powered by 5th Gen Intel Core i3 (5th Gen) 5005U processor with Intel HD 5500 Graphics Card. this laptop has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also packs some more great features like 4 Cells Battery Cells and 2 years Warranty Time. You can buy this product at Amazon for Rs. 28900.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (5th Gen) 5005U |
| Graphics Card | Intel HD 5500 |
Dell Inspiron 5000 5558 Notebook is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 28900/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 31400/- |
This laptop is meant for Everyday Use. This laptop has Ubuntu (64-bit) installed. It has 4 cell battery. This model comes with 2 years warranty.
Dell Inspiron 5000 5558 Notebook comes with LED Backlit Display with Truelife and HD resolution. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Dell Inspiron 5000 5558 Notebook comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
Dell Inspiron 5000 5558 Notebook is powered by 5th Gen Intel Core i3 (5th Gen) 5005U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD 5500 GPU.



There is 500 GB HDD Space available in Dell Inspiron 5000 5558 Notebook with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 Ethernet LAN Ethernet, Intel® Centrino® Wireless-AC 3160 Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Dell Inspiron 5000 5558 Notebook comes with 500 GB HDD.
Q. What is warranty period of Dell Inspiron 5000 5558 Notebook?
A. This laptop comes with 2 years warranty.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED Backlit Display with Truelife and HD resolution display.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is display resolution of Dell Inspiron 5000 5558 Notebook?
A. Dell Inspiron 5000 5558 Notebook comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Ubuntu (64-bit).
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this model?
A. Dell Inspiron 5000 5558 Notebook comes with Intel HD 5500 GPU.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 100 PPI.
| Name | Dell Inspiron 5000 5558 Notebook |
| General | OS: Ubuntu,Everyday Use,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (5th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 5500 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.9 MP Camera,2 tuned speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |