Dell Inspiron 3542 Notebook comes with price of Rs. 30611. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Ubuntu Operating System installed. Dell Inspiron 3542 Notebook is powered by 4th Gen Intel Core i3 (4th Gen) 4005U processor with Intel HD Graphics 4400 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 30611.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (4th Gen) 4005U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4400 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 30611/- |
This model is meant for Everyday Use. This laptop has Ubuntu installed. It comes with 4 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 381.4 x 267.6 x 25.6 mm (height x width x thickness) and weighs 2.4 kg. It comes with 1 year warranty.
Dell Inspiron 3542 Notebook comes with HD LED Backlit Display with Truelife. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Dell Inspiron 3542 Notebook comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 4th Gen Intel Core i3 (4th Gen) 4005U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Dell Inspiron 3542 Notebook comes with Intel HD Graphics 4400 GPU.
There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, Dell Wireless - N 1705 Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this laptop?
A. This laptop comes with HD LED Backlit Display with Truelife display.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Dell Inspiron 3542 Notebook comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is hard disk capacity of Dell Inspiron 3542 Notebook?
A. Dell Inspiron 3542 Notebook comes with 1 TB HDD.
Q. Which processor powers Dell Inspiron 3542 Notebook?
A. It is powered by Intel Core i3 (4th Gen) 4005U 4th Gen processor.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Ubuntu.
Q. Which GPU powers Dell Inspiron 3542 Notebook?
A. It comes with Intel HD Graphics 4400 GPU.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.4 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 100 PPI.
| Name | Dell Inspiron 3542 Notebook |
| General | OS: Ubuntu,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (4th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4400 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |