Dell Inspiron 15 3583 Laptop comes with price of Rs. 56992. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Dell Inspiron 15 3583 Laptop is 8th Gen Intel Core i5 with AMD Radeon AMD RADEON 520 Graphics Card. Dell Inspiron 15 3583 Laptop has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 56992.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD RADEON 520 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 56992/- |
It is meant for Everyday Use,Business,Performance. This laptop has Windows 10 (64-bit) installed. This model has 3 cell battery. The laptop weighs 2.2 kg and measures 363 x 249 x 19 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Dell laptop also has Full HD LED Backlit Narrow Border Display.
It is powered by 8th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Dell Inspiron 15 3583 Laptop comes with AMD Radeon AMD RADEON 520 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Dell Inspiron 15 3583 Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Dell Inspiron 15 3583 Laptop is powered by AMD Radeon AMD RADEON 520 GPU.
Q. Which operating system Dell Inspiron 15 3583 Laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 (64-bit).
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Dell Inspiron 15 3583 Laptop comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
Q. What is warranty period of this model?
A. Dell Inspiron 15 3583 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
Q. What is display density of this model?
A. Dell Inspiron 15 3583 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What kind of display Dell Inspiron 15 3583 Laptop has?
A. This laptop comes with LED display.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 363 x 249 x 19 mm.
| Name | Dell Inspiron 15 3583 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,2 GB, AMD Radeon AMD RADEON 520 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 1 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |