Dell Inspiron 14 Plus Laptop comes with price of Rs. 78990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core 7 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. Dell Inspiron 14 Plus Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 78990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core 7 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Dell Inspiron 14 Plus Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 78990/- |
The utility of this laptop is Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 314 x 226 x 18.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.6 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch).
The processor in Dell Inspiron 14 Plus Laptop is Intel Core 7 Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.
Dell Inspiron 14 Plus Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Dell Inspiron 14 Plus Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is the weight of Dell Inspiron 14 Plus Laptop?
A. This model weighs 1.6 kg.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 162 PPI.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Dell Inspiron 14 Plus Laptop are 314 x 226 x 18.9 mm.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Dell Inspiron 14 Plus Laptop comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of Dell Inspiron 14 Plus Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Dell Inspiron 14 Plus Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers Dell Inspiron 14 Plus Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
| Name | Dell Inspiron 14 Plus Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core 7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Inbuilt Microphone |