Dell G16-7630 Gaming Laptop comes with price of Rs. 137990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 13th Gen Intel Core i9 processor with NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 6 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, it also has 16 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 137990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 137990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 149900/- |
The utility of this model is Gaming. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 6 cell battery and 330W AC Adapter. The laptop weighs 2.99 kg and measures 356.98 x 288.73 x 25.65 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of this laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Dell laptop also has 3ms, DCI-P3 100%, ComfortViewPlus, NVIDIA G-SYNC+DDS Display.
The processor in this model is 13th Gen Intel Core i9 Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Dell G16-7630 Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel Wi-Fi 6 AX201, 2x2, 802.11ax Wifi, & Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Dell G16-7630 Gaming Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i9 13th Gen.
Q. What is warranty period of Dell G16-7630 Gaming Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of Dell G16-7630 Gaming Laptop?
A. It comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
Q. Does Dell G16-7630 Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Does Dell G16-7630 Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.99 kg.
Q. What is display type of Dell G16-7630 Gaming Laptop?
A. It comes with LED display.
Q. What is display size of Dell G16-7630 Gaming Laptop?
A. Dell G16-7630 Gaming Laptop has display size of 16 in.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
| Name | Dell G16-7630 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Heavy Weight,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i9,24 Cores (8P + 16E), 32 Threads,36 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes, Stereo speakers,Inbuilt Microphone,6 Cell Battery |