Dell G15-5511 G15-7736BLK-PUS Gaming Laptop comes with price of Rs. 144500. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 11th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 144500.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
Dell G15-5511 G15-7736BLK-PUS Gaming Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 144500/- |
It is meant for Gaming,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 (64-bit). It has 3 cell battery. It weighs 2.4 kg and measures 357 x 272 x 25 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with Full HD . The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Dell laptop also has WVA AG 250 nits 120Hz Narrow Border Display.
Dell G15-5511 G15-7736BLK-PUS Gaming Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, Dell G15-5511 G15-7736BLK-PUS Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Available Ethernet, Intel Wi-Fi 6 (2x2) Gig+ Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Dell G15-5511 G15-7736BLK-PUS Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of Dell G15-5511 G15-7736BLK-PUS Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.4 kg.
Q. Which processor powers Dell G15-5511 G15-7736BLK-PUS Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i7 11th Gen processor.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is display density of Dell G15-5511 G15-7736BLK-PUS Gaming Laptop?
A. Dell G15-5511 G15-7736BLK-PUS Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with Full HD display.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
| Name | Dell G15-5511 G15-7736BLK-PUS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Octa Core, 16 Threads,24 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |