Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop comes with price of Rs. 391800. The screen size of this Alienware laptop is 17.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i9 processor with NVIDIA GEFORCE RTX 3080 Ti Graphics Card. Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 17.3 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 391800.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 17.3 in |
| Processor | Intel Core i9 |
| Graphics Card | NVIDIA GEFORCE RTX 3080 Ti |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 391800/- |
This laptop is meant for Gaming. It comes with Windows 11 (64-bit) installed. This model weighs 2.34 kg. It comes with 1 year warranty.
Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 17.3 in. The resolution of Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Alienware laptop also has 360Hz.
Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i9 processor Along with this, Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop comes with NVIDIA GEFORCE RTX 3080 Ti GPU and 16 GB dedicated memory for graphics.
Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11ax Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Which processor powers Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop?
A. It is powered by Intel Core i9 12th Gen processor.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This model comes with LED display.
Q. What is display density of this laptop?
A. Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop has display size of 17.3 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which GPU powers Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop?
A. It comes with NVIDIA GEFORCE RTX 3080 Ti GPU.
Q. What is the weight of Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop?
A. This laptop weighs 2.34 kg.
| Name | Dell Alienware X17 R2 D569944WIN9 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 17.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i9,14 Cores (6P + 8E), 20 Threads,24 MB Cache,16 GB, NVIDIA GEFORCE RTX 3080 Ti |
| Memory | 32 GB LPDDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |