Dell 3440 Latitude LAptop comes with price of Rs. 41000. The screen size of this Dell laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 4th Gen Intel Core i3 4010U processor with Intel HD Graphics 4400 Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 41000.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 4010U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4400 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 41000/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 46900/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 8 (64-bit). It weighs 2.2 kg and measures 376 x 259 x 25.3 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with Anti-Glare WLED-backlit Display. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 4th Gen Intel Core i3 4010U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel HD Graphics 4400 GPU.





There is 500 GB HDD Space available in this model. There is 4 GB DDR3 RAM in Dell 3440 Latitude LAptop which can be upgraded to 8 GB.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 Ethernet LAN Ethernet, 1705 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Dell 3440 Latitude LAptop comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Dell 3440 Latitude LAptop has Windows 8 (64-bit).
Q. What are dimensions of Dell 3440 Latitude LAptop?
A. The dimensions of this laptop are 376 x 259 x 25.3 mm.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 500 GB HDD.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel HD Graphics 4400 GPU.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 112 PPI.
| Name | Dell 3440 Latitude LAptop |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4400 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 1 MP Camera,Dell Audio Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |