Cellecor R20 comes with price of Rs. 1449. . This model has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This mobile has only 1 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1449.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 2750 mAh |
| Camera | 1 MP |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1449/- |
It has 2750 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. It weighs 200 g and measures 53.5 x 124 x 14.3 mm (height x width x thickness).
Cellecor R20 comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 1 MP Rear Camera in Cellecor R20.



There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 200 g.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Cellecor R20 has microUSB.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of Cellecor R20 are 53.5 x 124 x 14.3 mm.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This phone has aspect ratio of 4:3.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 2750 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this model has fast charging?
A. No, This model doesn't have fast charging.
Q. What is display size of this phone?
A. This model has display size of 2.4 in.
| Name | Cellecor R20 |
| General | Dual Sim,Voice Call,2750 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1 MP Camera |
| Technical | 32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory |
| Extra | Music Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |