Celkon C230 comes with price of Rs. 1299. and this mobile has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. It has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 2.8 inches Display Size which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 1299.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 2.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 1400 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1299/- |
This mobile comes with 1400 mAh Removable . This mobile has Dual Sim (Normal SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
This mobile comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 1.3 MP Rear Camera.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Celkon C230 comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This model comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 1400 mAh.
Q. What is display size of this mobile?
A. This phone has display size of 2.8 in.
Q. Does Celkon C230 has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
| Name | Celkon C230 |
| General | Dual Sim,1400 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera |
| Technical | 32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 16 GB |
| Extra | 3.5mm Headphone Jack |