BlackZone U101 comes with price of Rs. 1049. BlackZone U101 runs on Symbian . It has only Main Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 1049.
| Feature | Value |
| Display | 1.44 in |
|---|---|
| Internal Memory | 64 MB |
| Battery | 800 mAh |
| Camera | Main |
BlackZone U101 is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1049/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1099/- |
This phone comes with Symbian. This model has 800 mAh Removable . This mobile has Dual Sim.
BlackZone U101 comes with display resolution of . The phone has a screen size of 1.44 in.
There is Main Rear Camera in BlackZone U101.




The phone comes with 64 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This mobile has Symbian.
Q. What is display resolution of BlackZone U101?
A. BlackZone U101 comes with display resolution of.
Q. What is usb type of this model?
A. This phone features microUSB.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone comes with fast charging.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 1.44 in.
Q. What is the battery size of BlackZone U101?
A. It comes with 800 mAh.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
| Name | BlackZone U101 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Symbian,Fast Charging,800 mAh Battery |
| Display | 1.44 inches |
| Camera | Main Camera |
| Technical | 64 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |