BlackZone S80 comes with price of Rs. 1799. and this model has 64 MB RAM with 64 MB Internal Memory. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1799.
| Feature | Value |
| RAM | 64 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 64 MB |
| Battery | 2000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1799/- |
This model has 2000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 54 x 136 x 11 mm (height x width x thickness) and weighs 200 g.
This mobile comes with display resolution of 320 x 240 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This model has 0.3 MP Rear Camera.





If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 64 MB RAM. The phone comes with 64 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is the weight of this phone?
A. This mobile weighs 200 g.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It has aspect ratio of 4:3.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This phone comes with display resolution of 320 x 240 pixels.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 2000 mAh.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this phone are 54 x 136 x 11 mm.
Q. What is usb type of this model?
A. This phone features microUSB.
Q. What is display size of BlackZone S80?
A. It comes with display size of 2.4 in.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with fast charging.
| Name | BlackZone S80 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Fast Charging,2000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 2.4 inches,320 x 240 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,Video Recording |
| Technical | 512 MHz Processor,64 MB RAM,64 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |