BlackZone Bravo 4G comes with price of Rs. 1689. and this model has 64 MB RAM with 64 MB Internal Memory. This model has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1689.
| Feature | Value |
| RAM | 64 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 64 MB |
| Battery | 3000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1689/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1699/- |
This model comes with 3000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This model comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This model has 0.3 MP Rear Camera.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 64 MB RAM. The phone comes with 64 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display resolution of this model?
A. BlackZone Bravo 4G comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is display size of this phone?
A. It comes with display size of 2.4 in.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone has 3000 mAh.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. BlackZone Bravo 4G has aspect ratio of 4:3.
| Name | BlackZone Bravo 4G |
| General | Dual Sim,Voice Call,v0.1,3000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 208 MHz Processor,64 MB RAM,64 MB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 4G,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,Torch |