Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop comes with price of Rs. 272990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 processor with Intel Arc Graphics Graphics Card. Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 11.9 mm Thickness and 1.2 kg Weight which are best available in this price range. Along with this, this model also has ~ 243 PPI Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 272990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.272990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 272990/- |
The utility of this model is Performance. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 4 cell 20810.810811 mAH battery and 68W AC Adapter. This laptop weighs 1.2 kg and measures 310.3 x 214.7 x 11.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has 1100nits HDR peak brightness, 90% Screen-to-body ratio.
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 Along with this, It has Intel Arc Graphics GPU.




Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 3.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with OLED display.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display size of Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 310.3 x 214.7 x 11.9 mm.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.272990.
| Name | Asus Zenbook S14 2026 UX5406AA-SU361WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Arc Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,77 Wh mWh 4 Cell Battery |