Asus ZenBook S13 UM5302TA-LX701WS Laptop comes with price of Rs. 107990. This 13.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 6th Gen AMD Ryzen 7 processor with AMD Radeon AMD Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 107990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
Asus ZenBook S13 UM5302TA-LX701WS Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 107990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 119990/- |
The utility of this laptop is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell 18108.108108108107 mAH battery. This laptop weighs 1.1 kg and measures 296.7 x 210.5 x 14.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 13.3 in. The resolution of this model is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 255 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has 0.2ms response time, 550nits peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500, 1.07 billion colors, PANTONE Validated, Glossy display.
The processor in Asus ZenBook S13 UM5302TA-LX701WS Laptop is 6th Gen AMD Ryzen 7 which is clocked at . Along with this, It has AMD Radeon AMD GPU.
This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) Dual band) 2*2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. Asus ZenBook S13 UM5302TA-LX701WS Laptop comes with ~ 255 PPI.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does Asus ZenBook S13 UM5302TA-LX701WS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus ZenBook S13 UM5302TA-LX701WS Laptop has 3 USB Type-C ports.
Q. Which operating system Asus ZenBook S13 UM5302TA-LX701WS Laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What kind of display this model has?
A. Asus ZenBook S13 UM5302TA-LX701WS Laptop comes with OLED display.
Q. What is the battery size of Asus ZenBook S13 UM5302TA-LX701WS Laptop?
A. It has 67 Wh.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this model?
A. Asus ZenBook S13 UM5302TA-LX701WS Laptop comes with AMD Radeon AMD GPU.
Q. What is the weight of Asus ZenBook S13 UM5302TA-LX701WS Laptop?
A. This laptop weighs 1.1 kg.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 296.7 x 210.5 x 14.9 mm.
| Name | Asus ZenBook S13 UM5302TA-LX701WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,2880 x 1800 pixels,~ 255 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,AMD Radeon AMD |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,67 Wh mWh 4 Cell Battery |