Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop comes with price of Rs. 139990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop is 10th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop which cannot be upgraded further.
✓ The highlight of this model is 6 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 3840 x 2160 pixels Display Resolution. You can buy this product at Flipkart for Rs. 139990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 139990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 144490/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It has 6 cell battery. This laptop weighs 1.8 kg and measures 354 x 238 x 17.8 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS-level Panel . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 3840 x 2160 pixels and has display density of ~ 282 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has LED Backlit, 350nits, sRGB: 100% Screen-to-body ratio: 88%.
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptopwhich cannot be upgraded further.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) Bluetooth 5.0 (Dual band) 2*2, Wi-Fi 6(802.11ax)+Bluetooth 5.0 (Dual band) 2*2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti GPU.
Q. Which processor powers Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i7 10th Gen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This laptop comes with IPS-level Panel display.
Q. What is display size of Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop?
A. Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 354 x 238 x 17.8 mm.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop comes with display resolution of 3840 x 2160 pixels.
Q. What is display density of this laptop?
A. Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop comes with ~ 282 PPI.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.8 kg.
| Name | Asus ZenBook Pro UX535LI-E2077T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,3840 x 2160 pixels,~ 282 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,Hexa Core, 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,6 Cell Battery |