Asus ZenBook Flip 14 UM462DA-AI501TS Laptop comes with price of Rs. 66500. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus ZenBook Flip 14 UM462DA-AI501TS Laptop is powered by 3rd Gen ADM processor with Radeon Vega 8 Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | ADM |
| Graphics Card | Radeon Vega 8 Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This model is meant for Everyday Use. This model comes with Windows 10 (64-bit) installed. It weighs 1.6 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with FHD. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Asus ZenBook Flip 14 UM462DA-AI501TS Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 3rd Gen ADM processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Asus ZenBook Flip 14 UM462DA-AI501TS Laptop has Radeon Vega 8 Graphics GPU.





This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has Windows 10 (64-bit).
Q. What is warranty period of Asus ZenBook Flip 14 UM462DA-AI501TS Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Asus ZenBook Flip 14 UM462DA-AI501TS Laptop comes with Radeon Vega 8 Graphics GPU.
Q. Which processor powers Asus ZenBook Flip 14 UM462DA-AI501TS Laptop?
A. The processor in this laptop is ADM 3rd Gen.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is display type of Asus ZenBook Flip 14 UM462DA-AI501TS Laptop?
A. This laptop comes with FHD display.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Asus ZenBook Flip 14 UM462DA-AI501TS Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | Asus ZenBook Flip 14 UM462DA-AI501TS Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | ADM,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,Radeon Vega 8 Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |