Asus Zenbook 14 UX3405CA-QL1014WS Laptop comes with price of Rs. 112990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus Zenbook 14 UX3405CA-QL1014WS Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Integrated Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 112990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
Asus Zenbook 14 UX3405CA-QL1014WS Laptop is currently available in stores like Croma to purchase, with best price of Rs.112990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 112990/- |
This laptop is meant for Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model has 4 cell 20270.27027 mAH battery. This model weighs 1.2 kg and measures 312.4 x 220.1 x 14.9 mm (height x width x thickness).
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Asus Zenbook 14 UX3405CA-QL1014WS Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch).
Asus Zenbook 14 UX3405CA-QL1014WS Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 processor Along with this, It has Intel Integrated GPU.



This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7(802.11be) Tri-band) 2*2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel Integrated GPU.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of Asus Zenbook 14 UX3405CA-QL1014WS Laptop?
A. This laptop weighs 1.2 kg.
Q. What is display size of Asus Zenbook 14 UX3405CA-QL1014WS Laptop?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. Does Asus Zenbook 14 UX3405CA-QL1014WS Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. How much RAM Asus Zenbook 14 UX3405CA-QL1014WS Laptop has?
A. This model comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 312.4 x 220.1 x 14.9 mm.
Q. What is price of Asus Zenbook 14 UX3405CA-QL1014WS Laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.112990.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 162 PPI.
| Name | Asus Zenbook 14 UX3405CA-QL1014WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 5,14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 14 Threads,18 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,75 Wh mWh 4 Cell Battery |