Asus X540UA-DM2124T Laptop comes with price of Rs. 42990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus X540UA-DM2124T Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 42990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 620 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 42990/- |
This model is meant for Performance. It comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery and 45 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 381 x 251 x 27.2 mm (height x width x thickness) and weighs 1.9 kg. This model comes with 1 year warranty.
This model comes with Full HD LCD Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
It is powered by 8th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated UHD 620 GPU.





There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with Full HD LCD Display display.
Q. Does Asus X540UA-DM2124T Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Asus X540UA-DM2124T Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. How much RAM Asus X540UA-DM2124T Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus X540UA-DM2124T Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.9 kg.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel Integrated UHD 620 GPU.
| Name | Asus X540UA-DM2124T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD 620 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |