Asus X510UR-BQ226T Laptop comes with price of Rs. 38990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen Intel Core i3-7100U with NVIDIA GeForce 920M Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 38990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-7100U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 920M |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 38990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 41890/- |
The Operating System installed in this laptop is 10 Home Basic (64-bit). It comes with 3 cell battery. This model weighs 1.7 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has Full HD LED IPS Display.
The processor in this laptop is 7th Gen Intel Core i3-7100U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Asus X510UR-BQ226T Laptop comes with NVIDIA GeForce 920M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Asus X510UR-BQ226T Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.7 kg.
Q. Which processor powers Asus X510UR-BQ226T Laptop?
A. Asus X510UR-BQ226T Laptop is powered by Intel Core i3-7100U 7th Gen processor.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with 10 Home Basic (64-bit).
Q. Does Asus X510UR-BQ226T Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Asus X510UR-BQ226T Laptop comes with NVIDIA GeForce 920M GPU.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of Asus X510UR-BQ226T Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
| Name | Asus X510UR-BQ226T Laptop |
| General | OS: Windows,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3-7100U,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce 920M |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |