Asus X509JA-EJ591T Laptop comes with price of Rs. 49990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Asus X509JA-EJ591T Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 49990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Asus X509JA-EJ591T Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 49990/- |
The utility of this laptop is Performance. It comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This model has 2 cell 8648.648648648648 mAH battery. The dimensions of the laptop are 360 x 235 x 22.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.9 kg. This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Asus X509JA-EJ591T Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD LED Backlit Display (200 nits Brightness, 45% NTSC, 83% Screen-to-body Ratio).
The processor in Asus X509JA-EJ591T Laptop is 10th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Asus X509JA-EJ591T Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac (Wi-Fi 5) Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus X509JA-EJ591T Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system Asus X509JA-EJ591T Laptop comes with?
A. Asus X509JA-EJ591T Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display density of this laptop?
A. Asus X509JA-EJ591T Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.9 kg.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. How much RAM this model has?
A. Asus X509JA-EJ591T Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display size of Asus X509JA-EJ591T Laptop?
A. Asus X509JA-EJ591T Laptop comes with display size of 15.6 in.
| Name | Asus X509JA-EJ591T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,32 Wh mWh 2 Cell Battery |