Asus X509JA-EJ428T Laptop comes with price of Rs. 45190. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 10th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 45190.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 45190/- |
| Amazon | 95 | Rs. 46990/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). It has 2 cell 8648.648648648648 mAH battery and 45 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 360 x 235 x 22.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.9 kg. This model comes with 1 year warranty.
This model comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD LED Backlit Display (200 nits Brightness, 45% NTSC, 83% Screen-to-body Ratio).
The processor in this laptop is 10th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Asus X509JA-EJ428T Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.





1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in Asus X509JA-EJ428T Laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac (Wi-Fi 5) Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with LED display.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.9 kg.
Q. What is hard disk capacity of Asus X509JA-EJ428T Laptop?
A. Asus X509JA-EJ428T Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does Asus X509JA-EJ428T Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 360 x 235 x 22.9 mm.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 32 Wh.
| Name | Asus X509JA-EJ428T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,32 Wh mWh 2 Cell Battery |