Asus X509JA-BQ835T Laptop comes with price of Rs. 28990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 28990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 28990/- |
| Croma | 80 | Rs. 30994/- |
| Amazon | 95 | Rs. 33990/- |
The utility of this laptop is Performance. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 2 cell 8648.648648648648 mAH battery and 45 W AC Adapter. This laptop weighs 1.9 kg and measures 360 x 235 x 22.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Asus X509JA-BQ835T Laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD LED Backlit Display (200 nits Brightness, 45% NTSC, 83% Screen-to-body Ratio).
The processor in this laptop is 10th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.





1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac (Wi-Fi 5) Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is warranty period of Asus X509JA-BQ835T Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Asus X509JA-BQ835T Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does Asus X509JA-BQ835T Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does Asus X509JA-BQ835T Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which processor powers Asus X509JA-BQ835T Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 10th Gen processor.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.9 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 360 x 235 x 22.9 mm.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop comes with 32 Wh.
| Name | Asus X509JA-BQ835T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,32 Wh mWh 2 Cell Battery |