Asus X412FA-EK296T Laptop comes with price of Rs. 54190. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus X412FA-EK296T Laptop is 8th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated UHD 620 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 54190.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 620 |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.54190. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 54190/- |
| Amazon | 95 | Rs. 46500/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It comes with 2 cell 10000 mAH battery. The dimensions of the laptop are 322 x 212 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.5 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with Full HD LED Backlit Display (220 nits Brightness, 16:9 Aspect Ratio, 45% NTSC Color Gamut, 87% Screen-to-body Ratio). The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this model is 8th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Asus X412FA-EK296T Laptop comes with Intel Integrated UHD 620 GPU.




This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus X412FA-EK296T Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers Asus X412FA-EK296T Laptop?
A. It comes with Intel Integrated UHD 620 GPU.
Q. Does Asus X412FA-EK296T Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Asus X412FA-EK296T Laptop has best price of Rs.54190.
Q. What is display size of Asus X412FA-EK296T Laptop?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. How much RAM this model has?
A. Asus X412FA-EK296T Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 37 Wh.
Q. Does Asus X412FA-EK296T Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Asus X412FA-EK296T Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5 8th Gen processor.
Q. What is display density of Asus X412FA-EK296T Laptop?
A. Asus X412FA-EK296T Laptop comes with ~ 157 PPI.
| Name | Asus X412FA-EK296T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD 620 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,37 Wh mWh 2 Cell Battery |